1)
Önümüzdeki Haftaya Kadar Mahfi Eğilmez’in Websitesini (mahfiegilmez.com) Takip Etmek: Normalde bu haftaki önerilerimiz İngilizce portal takipleri üzerine oluyordu fakat ekonomi alanında Türkiye’de düzenli olarak fikirlerini paylaşan bir değer olunca bunun da değerlendirilmesini istedik. Bu nedenle ilk portal önerimiz Türkçe olacak. Mahfi Eğilmez yıllardır blog sitesinde ekonominin pek çok dalından fikirlerini ve analizlerini paylaştığı için içerik anlamında zengin bir portala sahip. Daha önce detaylı incelemediyseniz iyi bir birikim katacaktır. Maliye bölümü öğrencileri/mezunları olarak sadece kamu kuruluşları değil, özel sektördeki pek çok iş kolunda çalışma ve danışmanlık yapma gibi fırsatlarınız da bulunuyor fakat bunlar için adım adım ilerleyerek kendinizi sektörel birikim anlamında sürekli güncel tutmanız gerekmekte. Bu gibi portallar size gereken güncel bilgileri elde etmeniz için temel oluşturacaktır.

2) İki İçerik Belirleyip Onlarla İlgili Yorumlama Yapmak: Haftalık Görevler serisinde kendimize belirlediğimiz misyonlardan ikisi, yorumlama gücünüzü ve İngilizce pratiğinizi artırmak. Bu nedenle yorum yapmanıza dayalı görevler de bu süreçte ekstra önem taşıyor. Bu kapsamda ikinci görevimiz ise, blog sitesinden seçtiğiniz iki yazıyı Haftalık Görevler defterine yorumlamanız. Mahfi Eğilmez bu yazılarda ne anlatmış, yeni olarak neler öğrendiniz, bu iki yazıda katıldığınız-katılmadığınız noktalar neler? Yazılarınızda bu soruların yanıtlarını vermeniz yeterli olacaktır.

3) Bilmediğiniz Beş Ekonomi Teriminin İngilizcesini Öğrenmek: Her ne kadar portal önerimiz Türkçe olsa da İngilizce pratikleri konusunda çalışmalar elbette devam edecek. Dolayısıyla kelime öğrenme konusunda da bir görevimiz bulunuyor. Bu kelimeleri “economics terms” gibi bir aramayla bulabileceğiniz gibi, Bloomberg.com tarzı sitelerdeki içeriklere bakarak da bilmediğiniz ekonomi terimlerini çıkartabilirsiniz. Bu pratik de oldukça önemli çünkü deftere ara sıra dönüp baktıkça o kelimelere aşinalık kazanmaya başlayacaksınız. Yabancı dilde kelime çalışması için bu iyi bir stratejidir. En azından pek çok kişide ezber çalışmasından daha iyi sonuç verdiği gözüküyor.

NOT: Normalde her bölümün Haftalık Görevler çalışması ayrı olarak hazırlanmakla birlikte, önerilen portalın iki bölümde de ayrı öneme sahip olduğunu düşündüğümüz için hem Ekonometri hem de Maliye bölümüne yönelik olarak bu haftalık aynı görevler belirlenmiştir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: