Genel Haftalık Görevler Kimya Mühendisliği MÜHENDİSLİK

Haftalık Görevler – II: Kimya Mühendisliği (6-12 Mayıs)

1) Bir Hafta Boyunca IchemE’yi (icheme.org) Takip Etmek: Kimya Mühendisliği alanında dünyanın en köklü ve güçlü platformlarından olan Kimya Mühendisleri Enstitüsü (IchemE – Institution of Chemical Engineers), websitesinde paylaştığı içeriklerle de dünyanın her yerindeki Kimya Mühendislerine ilham veriyor. Bu kapsamda biz de bu haftaki görevimizi IchemE’nin takip edilmesi üzerine kurguladık. İngilizce içerikler olması yabancı dil bilginize bağlı olarak zorlayabilir fakat Google Translate’ten çevirdiğinizde en azından yazılardaki ana fikirleri anlayabilirsiniz. Yine de mümkün olduğunca içerikleri anlamaya çalışın çünkü yabancı dil öğrenmenin esas kuralı, o dile maruz kalmaktır. Sürekli olarak İngilizce içerikler okuduğunuzda bunu hissedebilirsiniz.

2) IchemE’den İki İçerik Seçip Yorumlamak: Geçen haftaki yazımızda belirttiğimiz gibi, bu süreçte en çok kullanacağımız görev türlerinden biri yorumlama üzerine olacak. Bu görevimizde de, bir hafta boyunca takip edeceğiniz IchemE’den iki içerik seçip özellikle onları ele alan bir yorum yazısı yazmanızı istiyoruz. Bu yazılarda neler anlatılmış, katıldığınız-katılmadığınız noktalar neler, bu düşüncelerinizi nelere dayandırıyorsunuz? Yazıda bu üçüne yer vermeniz yeterli olacaktır. Bunlar sizin yorum gücünüzü artıracağı gibi İngilizce içeriklerle ilgili bağınızı da güçlendirecektir. İlerleyen yıllarda yurt dışındaki enstitülerde çeşitli projeler yapmak için bu gibi altyapı çalışmaları büyük önem taşımakta.

3) İçeriklerden Bilmediğiniz 5 Kelime Seçmek: IchemE’den içerikler okurken bilmediğiniz 5 kelimeyi seçmek, İngilizce pratikleri konusunda bu hafta yer verdiğimiz bir diğer görev. Bu kelimeleri, okuduğunuz yazılardaki en çok geçen kelimeler arasından seçmeniz sizin için daha işlevsel bir öğrenme olmasını sağlayacaktır. Seçeceğiniz kelimeleri Haftalık Görevler defterine ekleyerek ara sıra dönüp bakabilirsiniz. Okurken hissetmeseniz bile bir süre sonra o yazdığınız kelimelerle aranızda aşinalık oluştuğunu hissedeceksiniz. Kelime öğreniminde bu işe yarayan stratejilerden biri.

%d blogcu bunu beğendi: