google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Genel

Haftalık Görevler – II: İktisat (7-13 Mayıs)

1) Önümüzdeki Haftaya Kadar Bloomberg’i (bloomberg.com) Takip Etmek: Bloomberg, bildiğiniz gibi ekonomi-finans alanında dünyanın en köklü ve saygın kurumlarından biri. Dolayısıyla, sektörünüzle ilgili portal takibi yaptığınızda listenin zirvesinde yer alan sitelerden biri olmasını öneriyoruz. Bu görevimiz de, önümüzdeki bir hafta boyunca Bloomberg’deki içerikleri takip etmenizle ilgili. İngilizce yazılar yabancı dil bilginize bağlı olarak sizi zorlayabilir fakat Google Translate’e metni yazdığınızda en azından ana fikri anlayabilirsiniz. Tabi yine de mümkün olduğunca Translate kullanmadan yazıları anlamaya çalışmak önemli. Çünkü yabancı dili öğrenmenin en önemli yolu, o dile maruz kalmaktır. İngilizce portal takibine önem vermemizin nedenlerinden biri de aslında bu maruz kalma durumunu yaratmak. Aynı zamanda globaldeki gelişmeleri ve farklı görüşleri okumak da gelişiminiz açısından çok değerli.

2) İki Tane İçerik Seçip Yorumlamak: Geçen haftaki yazıda belirttiğimiz gibi, yorumlama ve ingilizce pratikleri Haftalık Görevler çalışmasının en önemli kısımları arasında. Bu nedenle, bu haftaki görevlerimizde de yorum kısmı yer alıyor. Bu görev kapsamında Bloomberg’den okuyacağınız yazılar arasından ikisini özellikle seçip onları anlatarak yorumlamanızı istiyoruz. Okuduğunuz metinde ne anlatılıyor, yazıdaki görüşlere katılıyor musunuz, yazının size aykırı gelen bölümleri var mı, katılmanız ya da aykırı gelmesinin nedenleri nedir? Bunları yazdıkça yorum gücünüzün arttığını ve İngilizce içeriklere karşı -varsa – ön yargınızın azaldığını göreceksiniz. Aynı zamanda İktisat mezunu olarak sizden analist özelliği de beklenecek, yorum kabiliyetinizi geliştirmeniz bu açıdan da fazlasıyla önemli.

3) Okuduğunuz Metinlerden Bilmediğiniz 5 Kelime Seçmek: Bu görevimiz ise, bir hafta boyunca Bloomberg’de en çok karşınıza çıkan bilmediğiniz kelimeleri not alıp Haftalık Görevler defterinize kaydetmek üzerine. Bu kelimelerin mümkün olduğunca kullanıldıkları metinlerde en sık kullanılan kelimeler olması, kelimeyi öğrenmenin size sağlayacağı işlevselliği artıracaktır. Ayrıca belli periyotlarla geriye dönüp deftere baktığınızda bu kelimelerle aranızda bir aşinalık oluşacak. Bu da yabancı dilde kelime öğrenimi için fayda sağlayan stratejilerden birisi.

%d blogcu bunu beğendi: