Çalışma Ekonomisi Genel Haftalık Görevler İİBF

Haftalık Görevler – II: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (4-10 Mayıs)


1) TRIZ Modelini İncelemek:
Çalışma Ekonomisi mezunlarının en büyük potansiyelinin olduğu alanlardan birisi inovasyon yönetimi. Aslında bu alan sadece Çalışma Ekonomisi değil, İİBF ve Endüstri Mühendisliği’ni kapsayan geniş bir bölüm aralığının hedefinde. Dolayısıyla iyi bir öğrenme süreciyle inovasyon yönetimi konusunda da fark yaratıp kariyerinizi bu konu üzerine şekillendirebilirsiniz. Bu öğrenme sürecinin ilk parçası ise inovasyon tekniklerini öğrenmek. Dünyadaki pek çok büyük firmanın yıllardır uyguladığı TRIZ Tekniği bu konuda en iyi örneklerden biri. Bir hafta boyunca bu tekniği araştırmanızı ve mümkünse TRIZ Tekniği’nin kurucusu Genrich Altshuller’in tekniği tüm detaylarıyla anlattığı “Ve Mucit Birden Ortaya Çıkıverdi: TRIZ” adlı kitabı okuyup incelemenizi öneririm. Öte yandan, kitaptaki kadar detaylı olmamakla birlikte internetten de bu tekniğin temelini öğrenebilirsiniz.

2) TRIZ Tekniği’nden Öğrendiklerinizi Yorumlamak: İlk haftalarda ilerleyeceğimiz sistem doğrultusunda, ikinci görevimizde incelediğiniz TRIZ Modelini yorumlamanızı istiyoruz. Buradaki amaç, tekniğin size neler kattığı ve inovatif düşünce açısından bir adım attırıp attırmadığını öğrenmek. Gerekirse bu tekniğe iki hafta da ayırabilirsiniz fakat tam olarak içselleştirmeden araştırmalarınızı sonlandırmamanızı öneririz, keza inovasyon yönetiminde çalışmasanız bile inovatif düşünce kültürü sizin için çok değerli. Bu konuda alt başlık olarak bir diğer önerimiz, TRIZ Tekniği’ni uygulayarak fikirler geliştirmeniz. Çok detaylı sisteme sahip bir fikir olmayabilir fakat temel maddeleri uyguladığınızda bile ortaya güzel fikirler çıkabilir, tabi bunun için iyi bir odaklanma gerekiyor.

Ayrıca inovasyon yönetimiyle ilgili “İnovatif Düşünme Teknikleri” adını verdiğimiz bir yazı dizimiz bulunuyor, onları da TRIZ dışında bir inovasyon yönetimi modeli öğrenmek için inceleyebilirsiniz.

3) Sektörle İlgili 5 Adet İngilizce Kelime Öğrenmek: Aldığımız geri bildirimler neticesinde kelime pratiklerini birkaç hafta daha sürdürmeyi planlıyoruz. Buradaki amaç, İngilizce ile aşinalık oluşturmanızı sağlamak. Bu kapsamda, haftalık görevlerimizin sonuncusu önümüzdeki haftaya kadar 5 yeni kelime daha öğrenmeniz. Bunları da Haftalık Görevler defterinize ekleyerek gelişim sürecinize dahil edebilirsiniz.

Haftalık Görevler serisi kapsamında bizimle iletisim@payeplon.com adresinden irtibat sağlayabilir, tüm soru, görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: