google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Biyomühendislik Genel Haftalık Görevler

Haftalık Görevler – II: Biyomühendislik (8-14 Mayıs)


1) Önümüzdeki Haftaya Kadar
Bioengineer.org’u Takip Etmek: Mesleki gelişimin en önemli parçası, sektörünüzle ilgili düzenli olarak takip ettiğiniz portalların olmasıdır. Türkiye’de Biyomühendislikle ilgili popüler bir portalın olmaması ve İngilizce portalları takip etme alışkanlığınızın oluşması açısından haftalık görevlerimizde İngilizce yayın yapan bir portalı takip etmenizi önereceğiz. Yabancı dil bilginize bağlı olarak içerikleri anlamak problem yaratabilir fakat en kötü ihtimal metni Google Translate’ten çevirdiğinizde en azından ana fikri anlayabilirsiniz. Tabi bunu son ihtimal olarak görüp mümkün olduğunca kendiniz çevirmelisiniz.

2) İki İçerik Seçip Yorumlamak: Bu görevimiz ise, bioengineer.org’dan okuyacağınız yazılar arasında iki içeriği belirleyerek onları yorumlama üzerine. Seçtiğiniz yazılar haber ya da köşe yazısı olabilir. Türüne bağlı olarak haberin detayı, köşe yazısında belirtilen fikirler, bu haber ya da köşe yazısının size kattığı yeni düşünceler ve katıldığınız-katılmadığınız noktalara yorumlarınızda yer verebilirsiniz. Geçen haftaki önerilerde belirttiğimiz gibi, açıkçası biz bu yorumlamaları ve İngilizce pratiklerini yapmanız için ayrı bir defter edinmenizi öneriyoruz. Böylece belli periyotlarla deftere yazdıklarınıza göz gezdirdiğinizde gelişiminizi görüp kendinizi motive edebilirsiniz.

3) İçeriklerden Beş Kelime Seçmek: Bu görevdeki amaç ise, mümkün olduğunca İngilizce kelimelerle aşina olmanızı sağlamak. Yabancı dilde yeni kelimeler öğrenmek için bu iyi bir strateji. Çünkü bilmediğiniz kelimeleri deftere yazıp onlara ara sıra dönüp baktığınızda o kelimelere karşı aşinalık kazanacaksınız ve sektörel başka içeriklerde gördüğünüzde direkt defterinizle eşleştirip kelimeyi hatırlayacaksınız. Ezberlemeye çalışmaktansa böyle bir çalışma süreci –en azından kelime bilgisi için- daha çok verim sağlamakta. Buradaki kilit nokta ise, seçtiğiniz kelimelerin yazı içerisinde mümkün olduğunca fazla kullanılıyor olmasına dikkat etmek. Çünkü aşinalık kazanacağınız için, o kelimelerin işlevsel olması önemli. Böylece ilk aşamada, sektörde sık kullanılan ve henüz anlamını bilmediğiniz kelimelere odaklanmış olacağız.

%d blogcu bunu beğendi: