Ekonometri Genel Haftalık Görevler İİBF

Haftalık Görevler: Ekonometri (2-8 Mayıs)

1) Büyük Veri Konusunu Araştırın: Büyük Veri için şu anda ve yakın gelecekte çalışma potansiyelinizin en yüksek olduğu birim diyebiliriz. Çünkü hem bölümde sahip olduğunuz yetkinliklerle uyumlu hem de giderek büyüyen bir pazara sahip. Bu noktada sizin ilk olarak yapmanız gereken ise, pazardaki mevcut meslekleri araştırıp bunların gerektirdiği tam yetkinlikleri incelemek. Örneğin, bir Veri Madencisi ne iş yapar? Gazeteciliğin yeni türlerinden olan Veri Gazeteciliği’nde iş yapabilir misiniz? Yapacağınız araştırma, bu gibi iş fırsatlarını görmenizi sağlayacaktır. Sonraki aşamalarda çeşitli görevlerle bunların hangilerinin sizin için yatkın olduğunu inceleyeceğiz.

2) Büyük Veriyle İlgili Öğrendiklerinizi Yorumlayın: Büyük Veriyle ilgili araştırmalardan sonra şimdi de onu yorumlamanızı istiyoruz, öğrendiğiniz bilgilerin akılda kalıcı olması için onu yorumlamak fazlasıyla önemli. Dolayısıyla yazınızda bilgi değil bilgiyi yorumlamaya odaklanmanızı istiyoruz. Örneğin, aşağıdaki soruların yanıtını verebilirsiniz;

– Büyük Verinin en çok etki yapacağı sektörler hangileri olabilir, neden?

– İstatistik konusunda büyük veri ne gibi çözümler sunuyor/sunabilir?

– Büyük veriyle ilgili teknik işler yapmanız için hangi yetkinliklere sahip olmanız gerekir, sizce şu anda bu yetkinliklerde hangi seviyedesiniz?

3) İstatistik Dünyasıyla İlgili 5 İngilizce Terim Öğrenin: Haftalık Görevler serisinde en çok önemsediğimiz konulardan biri İş İngilizcesi olacak. Dolayısıyla süreç içerisinde İngilizce pratik yapmaya dayalı görevlerimiz bulunacak. İlk olarak, önümüzdeki haftaya kadar istatistikle ilgili 5 İngilizce terim öğrenmenizi istiyoruz. İki ve üçüncü maddeler için Haftalık Görevler konseptli bir defter edinebilirsiniz, keza bu görevler sürekli olarak devam edecek. Siz de bu gibi yorumlama ve kelime pratiklerini o defterinize yaparak bir nevi arşiv tutmuş olabilirsiniz. Böylece sonraki dönemde geriye dönüp baktığınızda kat ettiğiniz ilerlemeyi daha iyi şekilde gözlemleme imkanınız olur.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: