1)
Vaka Analizi Çözümlemek:Geçtiğimiz haftalarda çeşitli araştırma konuları verdikten sonra bu hafta tüm bölümlerde vaka analizlerine odaklanıyoruz. Böylece teorik ve uygulamaya dayalı çalışmalarla bir nevi iş dünyasının simülasyonunu deneyimlemiş olabileceksiniz.

Vaka analizinin sorusu ise şöyle: Boşanma arefesinde olan, Victoria isimli bir danışanınız var ve Victoria sizden süreç yönetimiyle ilgili fikir almak istiyor. Boşanma nedeni, eşi Steve’in 5-6 ay önce işten çıkıp tamamen senaryo yazmaya odaklanması. Kendi hayalini keşfettiğini düşünen ve bu nedenle mevcut işinden ayrılan Steve, bütün gün senaryo yazıp bunları yayımlatabileceği bir firma arıyor fakat öte yandan maddi olarak zorlanıyorlar. Çünkü Steve aylardır çalışmadığı için evin tek gelirini Victoria getiriyor. Bu durumun yakın vadede değişmeyeceğini gördüğü için boşanmak istiyor. Bu durumda Victoria’ya ve Steve’e nasıl bir konuşma yapardınız? Konuşmayı yapmadan önce nasıl bir süreç izlerdiniz?

Bu konuda kendinizi bir uzman olarak görmeyebilirsiniz fakat aslında buna pek gerek yok. Çünkü bu vaka analizlerindeki amaç, size olabildiğince farklı alanlardan örnekler sunmak. Bu sayede analiz yaparken hangi alana karşı daha fazla ilginizin olduğunu görebileceksiniz. Bu da kariyer planlama sürecinizde fazlasıyla işe yarayacaktır. Vaka analizini, daha önceki haftalarda da vurguladığımız Haftalık Görevler defteriniz üzerinde yapabilirsiniz. Tıpkı önceki çalışmalar gibi geriye dönüp baktığınızda vaka örneklerinin de gelişiminizde rol oynadığını göreceksiniz.

2) 5 Farklı Cümle Başlangıç Kalıbı Kullanmak (İngilizce): Buradaki amaç ise İngilizce cümlelerinize mümkün olduğunca zenginlik katmak. Sadece kelimelerin anlamlarını ezberlemek çok işe yaramayabilir, bu kelimelerle ilgili birkaç cümle kurmak çok daha işlevsel olacaktır. Bu kalıpları hali hazırda biliyorsanız internetten kendiniz başka kalıplar da bulup onlarla cümle oluşturabilirsiniz.

Eventually: Sonunda (Birkaç paragraflık yazı yazarken son paragrafın başlangıcında kullanılabilir.)

On the other hand: Öte yandan

In my opinion: Benim görüşüme göre (Özellikle de çok sık I think kalıbını kullanmamak için kullanılabilir.)

Otherwise: Aksi takdirde

Meantime: Bu arada

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: