Genel Haftalık Görevler Maliye İİBF

Haftalık Görevler #4 – Maliye (24-30 Mayıs)

1) Vaka Analizi Çözümlemek: Geçtiğimiz haftalarda çeşitli araştırma konuları verdikten sonra bu hafta tüm bölümlerde vaka analizlerine odaklanıyoruz. Böylece teorik ve uygulamaya dayalı çalışmalarla bir nevi iş dünyasının simülasyonunu deneyimlemiş olabileceksiniz.

Vaka analizinin konusu ise şöyle: bir bankada yeni hizmetlerin geliştirilmesi üzerine çalışıyorsunuz. Bankanın önceliği ise, bu hizmetlerin mümkün olduğunca teknolojik altyapı içermesi. Dolayısıyla öncelikleri yapay zeka ve blockchain teknolojilerine dayalı projeler. Sizden de -bu iki teknolojinin altyapısında- ürünler geliştirmeniz isteniyor.

Sorular şu şekilde; bu projeleri geliştirmeden önce yapay zeka ve blockchainle ilgili kendinizi nasıl geliştirirsiniz? Bu konuda pazardaki rakiplerin mevcut ürünleri var mı, varsa artıları ve eksileri neler? (Bkz. İş Bankası-Maxi, Garanti Bankası-Ugi) Araştırmalarınızın sonunda nasıl ürünler sunardınız? (Çok detaylı olmasa da en azından ana hatlarıyla)

Bu konuda kendinizi bir uzman olarak görmeyebilirsiniz fakat buna zaten pek gerek yok. Çünkü vaka analizlerindeki amaç, size olabildiğince farklı alanlardan örnekler sunmak. Bu sayede analiz yaparken hangi alana karşı daha fazla ilginizin olduğunu görebileceksiniz. Bu da kariyer planlama sürecinizde fazlasıyla işe yarayacaktır. Tabi maksimum verim açısından vaka analizini Haftalık Görevler Defteri olarak kullandığınız defterinize yapmanızda fayda var, çünkü orada kendi gelişim sürecinizi daha iyi gözlemleyebileceksiniz. Ayrıca önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız ve bu vaka analiziyle bağlantılı bir içerikte de kendi düşüncelerimizi aktarıyor olacağız, o da fikir verebilir. Öte yandan bu vaka analiziyle ilgili paylaşmak ya da fikir almak istediğiniz bir konu olduğunda bizimle iletişim kurabilirsiniz.

2) 5 Farklı Cümle Başlangıç Kalıbı Kullanmak (İngilizce): Buradaki amaç ise İngilizce cümlelerinize mümkün olduğunca zenginlik katmak. Sadece kelimelerin anlamlarını ezberlemek çok işe yaramayabilir, bu kelimelerle ilgili birkaç cümle kurmak çok daha işlevsel olacaktır. Bu kalıpları hali hazırda biliyorsanız internetten kendiniz başka kalıplar da bulup onlarla cümle oluşturabilirsiniz.

Eventually: Sonunda (Birkaç paragraflık yazı yazarken son paragrafın başlangıcında kullanılabilir.)

On the other hand: Öte yandan

In my opinion: Benim görüşüme göre (Özellikle de çok sık I think kalıbını kullanmamak için kullanılabilir.)

Otherwise: Aksi takdirde

Meantime: Bu arada

NOT: Normalde her bölümün haftalık görevleri ayrı olarak hazırlanmakla birlikte, bazen bir görev birden fazla bölüme hitap edebilmekte. Bu nedenle Maliye ve İktisat bölümlerinin dördüncü hafta görevlerinde aynı konular yer almaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: