1) Vaka Analizi Çözümlemek: Geçtiğimiz haftalarda çeşitli araştırma konuları verdikten sonra bu hafta tüm bölümlerde vaka analizlerine odaklanıyoruz. Böylece teorik ve uygulamaya dayalı çalışmalarla bir nevi iş dünyasının simülasyonunu deneyimlemiş olabileceksiniz.

Vaka analizinin konusu ise şöyle: genç kesime yönelik kot ürünler satan bir firmada veri yönetimi üzerine çalışmaktasınız. Hali hazırda kullanıcı alışkanlıklarını gözlemlemek için kullandığınız çeşitli uygulamalar var fakat şirket ekstra olarak sizin kişisel gözleminize dayalı bir görev sunuyor. Buna göre, kendi sektörünüzdeki en yakın rakiplerinizin reklamlarını, reklamlarındaki vurguları ve bunların müşterideki yansımalarını inceleyeceksiniz. Buradan elde ettiğiniz bilgileri de raporlayıp sizin farklı olarak neler yapabileceğinizi de aynı şekilde görüş olarak rapora ekleyeceksiniz.

Sorular şu şekilde; bu verileri bir araya getirip yorumlarken hangi teknikleri uygulayabilirsiniz? Bu analizleriniz, hazır yazılımlardan farklı olarak firmanıza ne gibi katkılar sağlayabilir?

Bu konuda kendinizi bir uzman olarak görmeyebilirsiniz fakat buna zaten pek gerek yok. Çünkü bu vaka analizlerindeki amaç, size olabildiğince farklı alanlardan örnekler sunmak. Bu sayede analiz yaparken hangi alana karşı daha fazla ilginizin olduğunu görebileceksiniz. Bu da kariyer planlama sürecinizde fazlasıyla işe yarayacaktır. Tabi maksimum verim açısından vaka analizini Haftalık Görevler Defteri olarak kullandığınız defterinize yapmanızda fayda var, çünkü orada kendi gelişim sürecinizi daha iyi gözlemleyebileceksiniz. Ayrıca önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız ve bu vaka analiziyle bağlantılı bir içerikte de kendi düşüncelerimizi aktarıyor olacağız, o da fikir verebilir. Öte yandan bu vaka analiziyle ilgili paylaşmak ya da fikir almak istediğiniz bir konu olduğunda bizimle iletişim kurabilirsiniz.

2) 5 Farklı Cümle Başlangıç Kalıbı Kullanmak (İngilizce): Buradaki amaç ise İngilizce cümlelerinize mümkün olduğunca zenginlik katmak. Sadece kelimelerin anlamlarını ezberlemek çok işe yaramayabilir, bu kelimelerle ilgili birkaç cümle kurmak çok daha işlevsel olacaktır. Bu kalıpları hali hazırda biliyorsanız internetten kendiniz başka kalıplar da bulup onlarla cümle oluşturabilirsiniz.

Eventually: Sonunda (Birkaç paragraflık yazı yazarken son paragrafın başlangıcında kullanılabilir.)

On the other hand: Öte yandan

In my opinion: Benim görüşüme göre (Özellikle de çok sık I think kalıbını kullanmamak için kullanılabilir.)

Otherwise: Aksi takdirde

Meantime: Bu arada

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: