1) Toplum 5.0 Projesini Araştırmak: Amerika ve Batı Avrupa ülkelerinin Endüstri 4.0 hamlesinden sonra Japonya da kendi sistemini geliştirerek yeni dünya düzeninde iddialı olacağını gösterdi. Japonya’nın farkı ise, bu sistemde robotlaşmayı ele alsa da odağını topluma yöneltmiş durumda. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte işsizliğin çok büyük boyutlara varacağını düşünürsek Japonya’nın bu çalışması fazlasıyla önemli. Uluslararası İlişkiler öğrencileri/mezunları olarak ülkelerin bu gibi stratejilerini bilmeniz ilerleyen yıllarda işinize yarayacak birikim ve farklı bakış açıları katacaktır.

2) Toplum 5.0 Projesini Yorumlamak: Yorumlama görevlerinde bu kez Toplum 5.0’ı ele almaktayız. Buradaki amaç ise; projeyi araştırdıktan sonra öğrendiklerinizi, katıldığınız-katılmadığınız noktaları, Japonya’nın bu projeyle elde edeceği kazanımlarla ilgili tahminlerinizi aktarabilmeniz. Geçtiğimiz haftalarda Çin’le ilgili verdiğimiz görevlerden sonra bu kez Japonya’yla ilgili de böyle bir araştırma ve yorum yapmak, Uzakdoğu dünyasını daha yakından tanımanız için önemli bir teşvik olacaktır.

3) Hayalinizdeki İş Ortamını Anlatmak (İngilizce): İngilizce pratiklerinde bu kez kelime öğrenmenin bir adım ötesine geçerek yazma görevi belirledik. Buradaki amaç ise hem İngilizce metin yazma olayını rutin haline getirmek hem de hayalinizdeki kariyere ulaşan planlamaya yapmak için hafiften rota oluşturmak. Metin konusunda bir sınır olmamakla birlikte verimli bir görev olması için iki noktaya dikkat etmeniz iyi olacaktır;

i) Üniversite öğrencisi/mezunu olduğunuzu hissettirecek kalitede cümleler. (Cümlelerde dil bilgisi hatalarınız olabilir fakat en azından likewise, I’d like to say, in my opinion gibi farklı kalıpları kullanmaya çalışmalısınız)

ii) Önceki iki haftada Haftalık Görevler defterinize eklediğiniz kelimeleri mümkün olduğunca yazma çalışmanızda değerlendirmek. Bu sayede dönem dönem bakarak aşinalık kazandığınız o kelimeleri aktif olarak kullanmanız sayesinde öğrenme sürecinizi daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: