Genel Haftalık Görevler PSİKOLOJİ

Haftalık Görevler #3 – PDR (12-18 Mayıs)

1) Nöroçeşitlilik Kavramını Araştırmak: Nöroçeşitlilik, şu anda Psikoloji dünyasının en önemli konu başlıklarından biri. Çünkü işin ucunda otizmin hastalık olmadığını, keşfedilmesi gereken avantajlar sunduğunu ispatlamak var. Nöroçeşitlilik de bunu teyitleyebilecek teorilerden birisi. Bu teoriye göre otizmli bireylerin yeteneklerinin keşfedilmesi için bazı teknikler var, otizmi iyileştirmeye çalışmak yerine o teknikleri keşfetmeye odaklanmalıyız. Sizler de yapacağınız araştırmalar neticesinde Nöroçeşitliliğin geldiği noktayı öğrenebilirsiniz. Konuyla ilgili bizim de payeplon.com’da yayınladığımız birkaç içerik bulunuyor, nöroçeşitlilik kelimesini aratarak bulabilirsiniz. Araştırmalarınızdan önce fikir verebilir.

2) Nöroçeşitlilik Araştırmalarınızı Yorumlamak: Konuyla ilgili araştırmalarınızdan sonra bunu sonuca bağlamak için yorumlama yapmak fazlasıyla önemli. Bu yorum yazınızda ise, nöroçeşitlilikle ilgili araştırmalarınızdan yola çıkarak;

– Bu çalışmanın tam olarak hangi aşamada olduğunu

– Geleceğe dair potansiyelini

– Kişisel olarak teoride katıldığınız ve katılmadığınız noktalarını

Yorumlayarak nöroçeşitlilikle ilgili iyi bir yazı yazmış olabilirsiniz. Bu durum her hafta çeşitli konularla tekrar ettiğinde Haftalık Görevler defterinizin bir süre sonra kariyer planlama sürecinde en önemli yardımcılarınızdan biri olduğunu görebilirsiniz.

3) Hayalinizdeki İş Ortamını Anlatmak (İngilizce): İlk iki hafta kelime pratiklerinden ilerledikten sonra bu hafta yazma üzerine odaklanacağız. İngilizceyle iç içe olmayı amaçlayan bu görevimizin bir diğer misyonu ise, nasıl bir iş hayatı istediğinizi görmenizi sağlamak. Bu yazının içeriği genel olarak size bağlı fakat dikkat etmenizi önerdiğimiz iki nokta bulunuyor;

i) Üniversite öğrencisi/mezunu olarak bunu hissettiren bir yazı kalitesi sunmanız. (Cümlelerinizde dil bilgisi yönünden hatalar olabilir fakat en azından çeşitli kelime ve cümle kalıpları kullanmalısınız)

ii) Yazacağınız yazıda, mümkün olduğunca geçen iki haftanın not aldığınız kelimelerini kullanmaya çalışın. Çünkü deftere baktıkça o kelimelere aşinalık kazanmış olacaksınız, bunların kesin bir şekilde bilgi dağarcığınıza katılması için ise yazılı pratik iyi bir deneme olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: