1) Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni İncelemek: Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz yıllarda açıkladığı ve 2030 Vizyonu doğrultusunda yaymaya çalıştığı bu hedefler, ülkelerin kalkınma alanında strateji belirlemesinde fazlasıyla önemli. Dolayısıyla STK’larda ya da devlet kuruluşlarında kalkınma alanında çalışma olasılığınızı düşünürsek size uzun vadeli bir katkı verebilir. Aşağıdaki linkte hedeflerin listesi yer alıyor. Sadece başlıklara değil, başlıkların detaylarına da göz atmanızı öneririz, böylece maddelerin altyapısını da daha iyi anlayabilirsiniz.

http://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/sustainable-development-goals.html

2) Bu 17 Maddenin Uygulanabilirliğini Analiz Etmek: Haftalık Görevler serisindeki en önemli kısımlardan birisi, bildiğiniz gibi analiz yapmak. Bu görevimizde de yukarıdaki kalkınma hedeflerinin analizi yer alıyor. Sizce uygulanabilir mi, uygulanması için devletler ve Birleşmiş Milletler neler yapabilir, artıları ve eksileri nelerdir? Genel hatlarıyla bu soruların yanıtını vermeniz yeterli olacaktır. Haftalık Görevler defterinde yer alacak üçüncü analiz, kendinizi geliştirme sürecinde önceki iki analizle birlikte artık mesleki bakış açınızın oluşması için de büyük önem taşımakta.

3) Hayalinizdeki İş Ortamını Anlatmak (İngilizce): Haftalık Görevler serisindeki bir diğer rutin ise İngilizce pratikler. Önceki iki haftada yapılan kelime pratiklerinin yerine bu kez yazma çalışması yer alıyor. Burada iki amaç var aslında; İngilizce yazma alışkanlığınızın oluşması için teşvik etmek ve kariyer planlama sürecinizden önce hayalinizdeki işi tanımlamanız için zemin oluşturmak. Bu kapsamda yazının detayları ya da uzunluğu hakkında bir sınır bulunmuyor fakat yazının işlevselliği açısından iki noktaya dikkat etmenizi öneririz;

a) Yazıda kurulan cümlelerin kalitesinin, üniversite öğrencisi/mezunu seviyesinde olması (Dil bilgisi hatalarınız olabilir fakat önemli olan farklı kelime ve cümle kalıplarının yer alması. Dil bilgisi hatalarını zaman içerisinde çözmeniz daha kolay olacaktır.)

b) Önceki iki haftada Haftalık Görevler defterinize kaydettiğiniz kelimeleri mümkün olduğunca yazıda kullanmak. Böylece, ara sıra deftere bakarak aşinalık kazandığınız kelimeleri yazı pratiğiyle tam olarak bilgi kutunuza atabilirsiniz. Öğrenme süreçlerinde bu gibi hamleler fazlasıyla olumlu sonuçlar vermekte.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: