Genel Haftalık Görevler İşletme İİBF

Haftalık Görevler #3 – İşletme (13-19 Mayıs)

1) Çıpalama Etkisi’ni (Anchoring Effect) Araştırmak: Satış ya da pazarlama birimlerinde çalışmak istiyorsanız bu alanda kullanılan teknikleri bilmeniz büyük önem taşıyor. Keza bu departmanlarda “deneyim” denilen kavram, teknikleri bilip yorumlayabilmeye deniyor. Bu nedenle şimdiden iknaya dayalı stratejileri araştırmanız için Haftalık Görevler’de bu alana bolca yer vereceğiz. Anchoring Effect sayesinde ise ürünle müşteri arasında nasıl bir hikaye oluşturabileceğinizi görebilirsiniz. Ayrıca araştırmalarınıza başlamadan önce, konuyla ilgili payeplon.com’da yer alan “Satış Teknikleri – III: Anchoring Effect” adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2) Bu Konudaki Yorumlama Yapmak: Bu haftaki yorumlama görevimiz ise, araştırma konumuz anchoring effect üzerine olacak. Bu konuyu araştırdıktan sonra ister sadece tekniğin kendisini yorumlayabilir, isterseniz de bunu kendi geliştireceğiniz bir vaka örneğiyle somutlaştırabilirsiniz. Açıkçası bir süre düşünüp vaka örneği yazmak sizin için çok daha iyi bir katkı sağlayacaktır, böylece teoride gördüğünüz şeyleri uygulamaya aktarma becerilerinizin gelişmesinde de gelişme kat etmeniz daha olası. Yazıyı yorumlama kısmında ise aşağıdaki soruların yanıtlarını verebilirsiniz;

– Anchoring effect müşteriyi nasıl ikna edebiliyor?

– Müşteri bu tekniğin oltasına takılmamak için ne yapabilir?

– Firmaların bu tekniği uygulamasında hikayeleştirmenin nasıl bir önemi var?

3) Hayalinizdeki İş Ortamını Anlatmak (İngilizce): Geçtiğimiz haftalardaki kelime çalışmalarının ardından bu kez yazma pratiğine geçiyoruz. Bu görevde iki tane misyonumuz var aslında; hem İngilizce yazma alışkanlığınızın oluşmasına teşvik etmek hem de kariyer planlama sürecinizden önce hayalinizdeki iş ortamını daha net görebilmenizi sağlamak. Kendi uzmanlık alanınızı seçerken bu önemli kriterlerden biri olabilir. Yazının uzunluğu ya da anlatım şeklinde bir kısıtlama olmamakla birlikte aşağıdaki iki noktaya dikkat etmeniz –görevin size sağlayacağı katkının maksimum olması açısından- önemli olacaktır;

i) Yazının bir üniversite öğrencisi/mezunu tarafından yazıldığını hissettirecek kalitede cümlelerden oluşması (Elbette dil bilgisi hataları olabilir fakat en azından cümleleri daha şık hale getirecek kelime ve cümle kalıplarını kullanmanız mümkün)

ii) Geçtiğimiz haftalarda Haftalık Görevler defterine eklediğiniz 10 kelimeyi mümkün olduğunca bu yazı içerisinde kullanmak. Böylece dönem dönem bakıp aşinalık kazandığınız kelimeleri aktif bir şekilde yazı çalışmasında kullanarak öğrenme sürecinizi kaliteli bir noktaya taşıyabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: