1) Monozukuri Kavramını Araştırmak:
Japonların mühendislikte farklı sistemler geliştirmeyi sevdiğini çeşitli derslerde gözlemlemişsinizdir. Bu tekniklerden bir diğeri ise Monozukuri. Aslında monozukuri direkt bir mühendislik sistemi değil, Japon geleneklerinden yola çıkılıp yaşam stili olarak kurgulanmış fakat zaman içerisinde tasarım ve mühendisliğin sentezlenmesiyle mühendislik alanına da uyarlanmış durumda. Bu gibi tekniklerin size mesleki anlamda farklı perspektifler sunacağını düşündüğümüz için araştırılmasını önemli buluyoruz. Konuyla ilgili “Japonlardan Dünyaya Tasarım ve Mühendislik Stratejisi: Monozukuri” adlı yazımız da size fikir verebilir.

2) Bu Teknikten Öğrendiklerinizi Yorumlamak: Monozukuri’yi araştırdıktan sonra, öğreneceklerinizin kalıcı olması ve yorum yapabilmeniz için bu tekniği değerlendirmeniz önemli bir yer taşıyor. Bu sebeple, ikinci görevimizde Monozukuri kavramını bütün şekilleriyle ele almanızı istiyoruz. Bu teknik, meslekle ilgili bilmediğiniz bir şeyler kattı mı? Tekniği araştırdıktan sonra hangi yeni bakış açılarına sahip oldunuz? Sizce en dikkat çeken artıları ve eksileri neler? Bir firmada bu tekniği nasıl uygulayabilirsiniz? Bu soruların yanıtını verdiğiniz bir değerlendirme, hem tekniği öğrenmiş olduğunuzu hem de yorumlama kabiliyetinizin geliştiğini gösterecektir.

3) Hayalinizdeki İş Yeri Ortamını Yazmak (İngilizce): Daha önceki haftalarda kelime çalışmaları yaptıktan sonra İngilizce’de bu hafta biraz daha yazma tarafına odaklanacağız. Açıkçası çok profesyonel bir yazı için uğraşmanıza gerek yok, önemli olan düşüncelerinizi ifade ediyor olmanız. Tabi yine de bir üniversite öğrencisi/mezunu olarak cümlelerinizin kalitesi de bu unvanınızı kanıtlar nitelikte olmalı. İki ve üçüncü görevleri de Haftalık Görevler defterine eklemeniz iyi olabilir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: