1) Smart Specialisation Kavramını Araştırmak: Ekonometri mezunları olarak düşünce (think-tank) kuruluşları da sizin için iyi bir kariyer alternatifi. Dolayısıyla strateji tabanlı konularda da kendinizi geliştirmeniz önem taşıyor. Avrupa Birliği’nin son yıllarda ön plana çıkardığı Akıllı Uzmanlaşma kavramı da bu kapsamda önemli bir çalışma konusu haline gelmiş durumda. Ekonometri’yle direkt bağlantısı olmasa da İİBF içindeki her bölümün geçiş yapacağı alanlardan birisi. Bu nedenle bazen araştırma görevlerinde bu gibi multi-disiplinerliğe yönelten başlıkların yer almasını da önemli bulmaktayız.

2) Bu Konu Hakkında Analiz Yapmak: Haftalık Görevler’in yorumlama kısmında bu kez Akıllı Uzmanlaşma (Smart Specialisation) konusu var. Önceki haftalarda da olduğu gibi, bu görevimizde konuyla ilgili araştırmalardan sonra o konunun sizde oluşturduğu bilgi ve yorumları Haftalık Görevler defterinize yazarak mesleki gelişiminiz açısından bir hamle yapabiliyorsunuz. Akıllı Uzmanlaşma kavramının ne olduğunu kısaca anlattıktan sonra bu stratejiye dair olumlu-olumsuz düşüncelerinizi anlattığınız 1-2 paragraflık yazı yeterli olacaktır.

3) Hayalinizdeki İş Ortamını Anlatmak (İngilizce): Haftalık Görevler’in bir diğer önemli parçası olan İngilizce pratiklerinde ise bu kez kelime çalışmalarının dışına çıkıp yazma pratiğine yöneliyoruz. Bu görevde iki amaç var; İngilizce yazma alışkanlığı edinmenizi teşvik etmek ve kariyer planlamanızı yapmadan önce istediğiniz işin çerçevesini oluşturmak. Bu noktada yazının içeriği ya da uzunluğuyla ilgili bir kısıt olmamakla birlikte yazının işlevselliği açısından aşağıdaki iki noktaya dikkat etmeniz önemli;

i) Cümlelerin kalitesinin üniversite öğrencisi/mezunu seviyesinde olması (Dil bilgisi hataları olabilir fakat İngilizce bilginizi iyi bir seviyede tutmak için mümkün olduğunca farklı kelime ve cümle kalıplarını kullanmalısınız.)

ii) Daha önceki iki haftada not aldığınız kelimeleri, bu yazacağınız yazıda mümkün olduğunca kullanmak. Böylece Haftalık Görevler defterine ara sıra bakarak aşinalık kazandığınız kelimeleri yazıda kullanarak öğrenme sürecinizi çok daha kaliteli bir seviyeye yükseltebilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: