Geçtiğimiz günlerde Stranger Things dizisinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, 4 Temmuz’da başlayacak olan yeni sezonda Coca-Cola ile işbirliği yapılacağı bildirildi. Bu işbirliği, Coca-Cola’nın 1980’lerde piyasaya sürdüğü ve başarısız olan New Coke’un dizide kullanılmasıyla olacak. Her ne kadar Coca-Cola tarafından yapılan açıklamada bu işbirliğinin para odaklı değil, dizinin senaristlerinin mizahi bir senaryoyla ilgili talebi üzerine yapıldığı söylense de altında farklı stratejilerin yattığı da biliniyor. Bu stratejinin içeriği Coca Cola, Stranger Things ve Netflix için üç ayrı açıdan değişmekte.

İlk olarak Coca-Cola açısından bakarsak; ilk üretildiğinde başarısız olmuş bir ürünü 34 yıl sonra kendiliğinden oluşturulmuş bir taleple yeniden üretip satabilmek firmanın pazarlama ekibi için müthiş bir başarı. Stranger Things’in mevcut kitlesiyle bu trendi başlatabileceğini düşünürsek kesinlikle denemeye değer bir işbirliği. “Parayla yapılan bir işbirliği değil, senaristlerin eğlenceli senaryo içeriğine katkı sağlamak amaçlıydı” denilmesinin sebebi de bu işbirliğinin beklenen ilgiyi göstermemesi durumunda bir başarısızlık oluşmamış olacak. Ayrıca bu gibi büyük beklenti oluşturmayan çalışmaların viral olarak yayılma ihtimali de daha fazla. Bu çalışmanın başarılı olması durumunda Coca-Cola’nın geçmişe yönelik ürünlerini değerlendirebileceği diğer retro çalışmaları desteklediğini de görebiliriz. Bu nedenle Stranger Things’le olan çalışmaları onlar için bir ara geçiş görevi görüyor.

İşbirliğinin Stranger Things açısından önemi ise, bu sezon başarılı bir viral çalışmasına imza atılırsa sonraki iki sezonda çok daha büyük işbirlikleri alabilirler. Buradaki kilit nokta ise senaristlerin New Coke’u hikayede nasıl kullandıkları. Eğer izleyici tarafından reklam olduğu hissedilmeyen ve olayın akışı içerisinde gerçekten ihtiyaç duyulan bir ürünse Coca-Cola’ya büyük bir katkı sağlayabilir. Madalyonun öteki yüzünde ise, eğer New Coke sadece reklam amaçlı yerleştirildiyse bu durum hem dizinin kalitesine hem de senaristlerin kariyerlerine zarar verebilir çünkü muhtemelen reklam çalışması dizi kitlesinde kötü bir izlenim bırakacaktır. Bu nedenle işbirliğinin Stranger Things tarafının Coca-Cola’ya göre daha önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu işbirliğinin son ve en önemli tarafı ise Netflix. Çünkü buradaki başarılı bir işbirliği Netflix’in gelir modelindeki önceliğini değiştirmesine bile sebep olabilir. Şu anda gelir modeli sadece üyelik bedelleri olan firma artık dizilerinde kurumsal işbirlikleri oluşturup hedefini firmalara yöneltebilir. Bu sistemi daha önce –en azından sistematik olarak- denememiş olmasının nedeni ise nasıl bir sonuç vereceğini kestirememiş olmaları. Stranger Things ile bunu deneyecekler çünkü dizinin senaryosu gereği böyle bir işbirliğinin akışa katkı sağlayacağını düşünüyorlar. Bu bakış açısının olumlu ve olumsuz sonuçlarını 4 Temmuz’dan itibaren sosyal medyada yapılan yorumlarda göreceğiz..

İşbirliğinin sizler açısından önemi ise şöyle; satış ya da pazarlama alanında çalışırsanız firmalar sizden yeni gelir modelleri ya da reklam alanları oluşturmanızı isteyecektir. Bu alanları oluştururken dikkat edeceğiniz nokta ise her şeyin doğal olması, en azından doğalmış gibi gözükmesi. Eğer bunu başarabilirseniz sektörünüzde trend yaratıp kitlelerin size gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu başarı da şirketle maaşınıza zam görüşmesi yaparken kartları sizin dağıtmanızı sağlıyor.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: