google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Genel Hayatı Öğreten Şarkılar

Hayatı Öğreten Şarkılar #2 : Bob Marley – Redemption Song

“Emancipate yourselves from mental slavery,

None but ourselves can free our minds.”

(Kendinizi zihinsel kölelikten kurtarın,

Zihinlerimizi başkası değil kendimiz özgürleştirebiliriz)

Hayatımın ilk 17-18 yıllık döneminde hep başkalarının olmamı istediği biri gibiydim. Sırf çevresindekiler tarafından takdir gören biri olmak için en yüksek tavan puana sahip bölümü istiyor, ilgi alanlarımdan insan ilişkilerime kadar her şeyi benden istenildiği gibi yapıyordum. Bunları yapmanın o anda verdiği bir keyif vardı, herkes tarafından ideal çocuk olarak görülmek beni mutlu ediyordu. Sonrasında bunun üzerinde düşününce bu mutluluk hissinin yapay olduğunu fark ettim. Ben gerçekten mutlu olduğum için değil, bunları yapılması gereken birer sorumluluk olduğu için yapıyormuşum.

Hayatımın tam olarak bu döneminde dinlediğim Redemption Song ise kesinlikle geri kalan yaşantım için başlıca kılavuzlarımdan biri haline geldi. Ben bir şey yapmazsam kimse gelip beni bu zihinsel bağımlılıktan kurtarmayacaktı. Eğer gerçek mutluluğu arayıp kendi potansiyelimi gerçekleştirmek istiyorsam bunun yolu zihnimi özgürleştirmekten geçiyordu. Elbette bu çok da kolay bir süreç değildi. Hayat görüşünü, insanlarla ilgili düşüncelerini ve onlara karşı yaklaşımını, gelecek düşüncelerini, kariyer hedeflerini bütün bir sistemden kurtarıp bambaşka bir altyapıya oturtmak başlarda bocalamama neden oldu fakat sonrasında bunun esas mutluluğa ulaşmak için gerekli olduğunu öğrendim. Aldığınız her kararın tamamen size ait olduğunu, bütün yaptıklarınızda kendi özünüzden izler taşıdığınızı bilmek harika bir his.

Eminim sizler de çeşitli kalıplara hayatınızın her aşamasında sıklıkla mağruz kalmışsınızdır. Bu kalıplaştırmalar aslında biz farkında değilken zihinsel bir kaosa doğru yönelmemize neden oluyor. Evet, kalıpların dışına çıkmak her zaman zordur çünkü önyargılarla karşılaşırsınız fakat zihninizi özgürleştirdiğinizde işte gerçek mutluluğun tam olarak karşınızda olduğunu hissedersiniz…

%d blogcu bunu beğendi: