Endüstri Mühendisliği Genel Haftalık Görevler MÜHENDİSLİK

Haftalık Görevler: Endüstri Mühendisliği (27 Nisan-3 Mayıs)

1) Vaka Analizlerini İncele: Endüstri Mühendisliği’nin en önemli özelliği, uygulamaya dayalı olmasıdır. Hangi birimde çalışırsanız çalışın Endüstri Mühendisliği her zaman sistemleri yönetmesi ya da yeni sistemler oluşturmasıyla bilinir. Bu nedenle mevcut vaka analizlerini incelemek sizin için büyük önem taşıyor. İnternetten pek çok vaka analizi bulacağınız gibi, anasayfadaki arama kutucuğuna Vaka Analizleri yazarsanız konuyla ilgili bizim içeriklerimizi de bulabilirsiniz.

Bu vaka analizlerini inceleyin ve sonrasında eleştiriler yapmaya çalışın. Mesela, Coca-Cola’nın 330 ml. Kutularını ele aldığımız bir yazıda bu çalışmayı inovasyon ve lojistikte kârlılık açısından ele almıştık. Siz bunların dışında tasarım, kullanıcı deneyimi vb. farklı kategorilerde anti-tezler üretin. Bu sizi detaylı düşünmeye ve görüşleri çok yönlü olarak tanımaya yöneltecek. İş dünyasında sizden farklı düşünen pek çok insanla tanışacağınız için onları yönetmek adına bunların hazırlığını şimdiden yapmak fayda sağlayabilir. Ayrıca bu bakış açılarını ele almak, çeşitli sektörlerle ilgili işleyiş açısından fikir sahibi olmanızı da sağlayacaktır.

2) Sektörde Kullanılan 10 Tane İngilizce Terim Öğren: Hazırlıkta ya da kendi başınıza iyi bir İngilizce’ye ulaşmış olabilirsiniz fakat “iş İngilizcesi” denilen tür biraz daha farklı. Özellikle de bölümü Türkçe olarak okuyorsanız bu terimlerden fazlasıyla uzak kalmış olabilirsiniz. Bu nedenle, her hafta 10 tane sektörel kelimeyi İngilizce olarak öğrenin. “Endüstri Mühendisliği İçin Portal Önerileri” adlı yazımızda bazı siteler önermiştik, onlardan İngilizce olanları incelemek bu konuda işe yarayabilir.

3) Dijital Pazarlamayı Araştırıp En Az 250 Kelimeyle Yorumla: Bu maddede, her hafta bir konu verip onu araştırmanızı ve yorumlamanızı isteyeceğiz. Çünkü bölümünüzle ilgili ne kadar farklı birim tanırsanız kendi yeteneklerinizi keşfetmeniz o kadar kolaylaşır. Bu konuda ilk örneğimiz dijital pazarlama. Bu alanın ne zaman yayıldığını, hangi başlıklardan oluştuğunu ve geldiği noktayı araştırın. Yazınızda ise bu bilgilere değil, bu bilgilerin size kattığı fikirleri ve yorumları anlatın. Çünkü bilgi çağı geçti, bilgiyi yorumlama çağındayız. İş hayatında fark yaratmanızı sağlayan şey bilginiz değil, o bilgileri yorumlayabilmeniz olacak. Tıpkı fikirlerin önemsiz olmasına rağmen, onları uygulayabilen girişimcilerin başarılı olması gibi.

Dijital pazarlamayla ilgili aşağıdaki beş soru yer alıyor. Yazacağınız yazıda bunların cevaplarını verebilirsiniz. Bu soruların ilk üçüyle ilgili kendi düşüncelerimizi aşağıdaki yazılarda anlatmıştık. Fikir oluşturması açısından onlardan da yararlanabilirsiniz.

– TikTok ve Çin’in Dijital Dünyadaki Geleceği

– Belediye Seçimlerine Yönelik Yapılan Dijital Pazarlama Çalışmaları

– Dijital Pazarlamada Bugün ve Yarın

i) Dijital pazarlamanın yeni teknolojilerle birlikte (AR, VR, yapay zeka) nasıl bir rolünün olacağını düşünüyorsunuz?

ii) Psikoloji bilimi dijital pazarlamayı nasıl etkileyebilir?

iii) Google’ın dijital pazarlamadaki öncü rolü nasıl sona erebilir?

iv) Firmalar SEO çalışmaları için anahtar kelime-içerik kalitesi dengesini nasıl kurmalı?


%d blogcu bunu beğendi: