Network ve arkadaş çevresinin gücüne vurgu yapan yazılarımdan sonra bu başlığı yazmak biraz çelişkili gelebilir fakat aslında tam olarak öyle değil. Yardımlaşma ve paylaşım konusunda insanlarla birlikte olmanın hep faydalı olduğuna inandım, aldığım sonuçlar da bunun doğru olduğunu gösterdi. Öte yandan kendinizi dibe vurmuş hissettiğinizde oradan çıkmak için tek çare sizin kendi başınıza ayağa kalkabilmeniz. Çünkü insanlar ne yaşadığınızı bilebilir fakat nasıl hissettiğinizi anlayamazlar, böyle bir istekleri de yoktur zaten. Örneğin, bir yakınınızı kaybettiğinizde iyi niyetli dileklerini iletebilirler fakat yapabilecekleri tek şey budur. O psikolojiyi sizin tek başınıza yönetmeniz gerekir.

Ölüm kadar ciddi olmayabilir fakat yine de hayatın içindeki can sıkan bir diğer konu ise başarısızlıklar. Bu durumda da insanlar sizin başarısız olduğunuzu bilse de yardımcı ol(a)mazlar. Çünkü insanlar başkalarının süreçleriyle değil sonuçlarıyla ilgilenir. Bunun için kimseyi suçlayamayız. Hepimiz kendi hayat serüvenimizde yeteri kadar yorucu süreçlere sahibiz, bir de başkalarının süreçlerini iyileştirmeye çalışmak kolay kolay kimsenin yapabileceği bir şey değil. Hayat zaten uygulamalı olarak gösterecektir fakat şimdiden mental olarak hazırlıklı olmalısınız. Aksi takdirde çevrenizdeki insanlara fazla anlam yüklediğinizi düşünüp gereksiz hayal kırıklıkları yaşayabiliyorsunuz. Gereksiz bir hayal kırıklığı çünkü karşınızdaki insanlar ne yapabilir ki? Belki acınızı ya da probleminizi paylaşmak isteyebilirler, o da mevcut durumlardaki psikolojinize çok katkı sağlamayacaktır.

Bu noktada değinmek istediğim ufak bir ayrım var; arkadaşlarınızla yardımlaşmaya ve paylaşmaya dayalı bir iletişim kurmak bu bahsettiğimden farklı bir durum. Mesela iş arama süreci yardımlaşmaya dayalıdır ve tek başınıza halletmeniz gerekmez. Bunun için mümkün olduğunca geniş arkadaş çevrenizle iletişim kurmalısınız. Ya da bir yakınınız hastayken doktor, diğer sağlık personelleri, ilaç mümesilli vs. sektördeki tüm tanıdıklarınızla bir şekilde iletişimde olmalısınız, bunlar ayrı şeyler. Burada kast edilen, artık somut bir yardımın mümkün olmadığı durumları kapsıyor. Bu gibi anlarda insanların sizinle aynı acıyı yaşamasını ya da hisleri paylaşmasını beklememelisiniz. Peki siz kendi başınıza bu kötü psikolojiden nasıl kurtulacaksınız? Bu olayların hayattaki olağan birer parça olduğunu kabullenerek. Hayattaki hiçbir şey daima iyi ya da daima kötü olmayacak, bunu içselleştirdiğinizde olaylar karşısında daha sakin kalabildiğinizi görüyorsunuz. Bu da hayatınızın devam etmesini ve yaraları en kısa sürede toparlayabilmenizi sağlıyor.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: