İş ve sosyal hayatımızda onlarca insanla tanışıp hayatımızın bir noktasında konumlandırıyoruz. Bu insanlarla oluşturduğumuzun bağın kuvvetli olması içinse çeşitli iletişim kanalları geliştirmek gerekiyor, işte bayramlar bu konuda en önemli yardımcılardan biri. Çünkü bir arkadaşınızla kurduğunuz diyalogu herkesle kurabilmeniz mümkün değildir, bazı insanlarla da genel alt başlıklar üzerinden iletişim kurmanız gerekir. Özellikle de dersinize giren akademisyenler, staj yaptığınız firmadaki yöneticiler ya da bir etkinlikte tanıştığınız iş insanları buna birer örnek. Bayramlarda kutlama maili/mesajı göndererek bu insanlarla olan iletişiminizi “şurdan tanışıyoruz” yerine “düzenli bir iletişimimiz var” seviyesine taşıyabilirsiniz. Bu düzenli iletişim elbette sadece kutlama mesajlarıyla oluşmaz fakat bunu bir adım öteye taşımak için giriş yapmış olursunuz.

Yukarıda saydığım kategoride yer alan ve sevgiden ziyade saygıya dayalı iletişim kurduğunuz insanların bayramını kutlarken dikkat etmeniz gereken noktalar ise; mesajların kısa, öz ve samimi olması. Arkadaş arasında telefonla kutlamak daha güzel olsa da networkünüzdeki insanlarla –ilk aşamada- konuşacağınız çok fazla bir şey olmadığı için mail ya da mesaj daha iyi olacaktır. Tabi bu paragrafın ilk cümlesinde belirttiğim gibi bu kutlamanın “samimi” olması önemli, karşı taraf bunun toplu mesaj olmadığını ve kendisine yönelik olarak gönderildiğini hissetmeli. “…. Hanım/Bey, …. Hocam” gibi hitap şekillerini kullanmanız bu kutlamanın amacına ulaşmasını sağlayabilir.

Kutlama mesajlarıyla ilgili bazen karşı tarafın inançlarına dayalı olarak çekimserlik yaşanabiliyor fakat bayramların her toplumda birleştirici gücü vardır, bu nedenle inancından bağımsız olarak samimi bir dille yazılmış her bayram mesajı insanları mutlu eder. Uzun süredir konuşmamış olsanız da problem değil, bugünü aranızda bir bağ oluşturmak için değerlendirebilirsiniz. Sonraki süreçte herhangi bir şey isterken ya da bir konuda konu başlatırken de bu zemin üzerine iletişim kurmuş olmak size katkı sağlayacaktır. Sadece sizin için değil, bu gibi iletişimler karşınızdaki insana da mutluluk katıp sizden faydalanmasını sağlayabilir. Örneğin üniversitedeki hocalarım bana referans anlamında ciddi katkı sağlarken ben de aynı şekilde onlara gençlerin bakış açısını keşfetmeleri için önemli bir destek sunmuştum. Bu gibi kaliteli iletişim şekillerinde de açıkçası kutlama mesajları hep önemli bir yer oluşturdu.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: